مقالات

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

امروز در سایت اوتاکو۲۴ اومدیم که شخصیت لیوای اکرمن در انیمه معروف اتک آن تایتان رو بهتر و بیشتر بشناسیم. لیوای شخصیت پردازی جالبی داره و یکی از دلایل محبوب بودنش جدا از خوشگل و قوی بودنش همین شخصیت پردازیشه، خب حالا بریم سراغ مبجث اصلی مقالمون…

فهرست مطالب

۱. لیوای؛ کاپیتانی که هیچ کس از تیغ تیزش در امان نیست

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

“لیوای” آن قدر در بین طرفداران انیمه و به خصوص طرفداران پر و پا قرص انیمه ی ” حمله به تایتان” محبوب است که خیلی ها بیشتر از اینکه انیمه را برای ” ارن” که شخصیت اصلی اثر ایسایاما- خالق مانگای “حمله به تایتان”- است ببینند آن را برای لیوای تماشا می کنند.

ظاهر سرد و قدرت محض این سرباز بشریت آن قدر جذاب است که حتی بدون هیچ دیالوگی به سادگی شما را محسور می کند، حالا صدای هیروشی کامیا را هم به این کاراکتر اضافه کنید؛ دیگر از یک شخصیت چه می توان خواست؟

در بین تعداد زیادی کاراکترهای چشم آبی و بلوند ” اتک آن تایتان” لیوای با ظاهری کاملن شرقی و موها و چشم های مشکی رنگ ظاهر می شود و تقریبن در محبوبیت از همه ی موبلوندهای چشم آبی پیشی می گیرد.

” لیوای” نمود قدرت و اراده  بشریت است برای رهایی. او تنها کسی است که اروین در خلوتش پیش او اعتراف به نیات واقعی اش می کند و رازهای خودش را برایش بازگو می کند و این مهری است بر میزان بالای قابل اعتماد بودنش. البته اروین زیرک بیهوده به او اعتماد نکرد و یکی از معدود لحظاتی که لیوای را با چهره ی پریشان میبینیم زمانی است که میبیند نتوانسته به قولی که به اروین داده عمل کند؛ ” قول کشتن تایتان عظیم­الجثه” و ” به دوش کشیدن بار رویای اروین”، و میبینیم که در باقی داستان لیوای قول خود را از یاد نبرده و تقریبن انتقام سختی که برای مخاطب شیرین است از ” تایتان عظیم الجثه” می گیرد.

شخصیت لیوای اکرمن

۲. خانواده ی لیوای

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

او از خاندان قدرتمند ” آکرمن” است، مادرش در کودکی می میرد و تحت سرپرستی دایی اش- کنی- بزرگ می شود. اگرچه ” کنی” می داند که نمی تواند نقش پدر یا خانواده را برای او پر کند پس تصمیم می گیرد لیوای را در کودکی رها کند. ” کنی” وقتی میبیند لیوای قادر به دفاع از خود در زیرزمین است فکر میکند ” اون تمام چیزی که برای زنده موندن توی اینجا لازمه رو یاد گرفته” پس می رود.

شاید به همین خاطر است که لیوای به اطرافیانش اهمیت زیادی می دهد؛ از آن جایی که یک بار ترک شده ارزش روابطش با دیگران را می داند. خصوصیت دیگری که از کنی برای او به جا ماند طریقه ی به دست گرفتن شمشیرهایش است.

اگر خاطرتان باشد در اولین روز ورودش به ارتش اروین بقیه او را برای طریقه ی به دست گرفتن شمشیرهایش مسخره کردند و البته خیلی زود متوجه شدند که زیر این ظاهر سرد تنها غروری کاذب نیست بلکه او تنها به یک دلیل مغرور به نظر می رسد و آن هم این است که به توانایی خود و شیوه ی خاص خود اطمینان دارد.

خاندان آکرمن تنها خاندانی است که شاه دیوارها نتوانسته ذهن آن ها را کنترل کند و خاطراتشان را دستکاری کند؛ این موضوع در فکر انتقادی و آزادانه ی لیوای کاملن مشهود است. او در کنار اروین می ایستد و برای گرفتن ” ارن” در دادگاه وارد عمل می شود. تصور کنید اگر لیوای آن روز توی دادگاه ” ارن” را تا سر حد دردی مرگ آور کتک نمی زد ممکن بود چه اتفاقی برای او بیفتد؟

۳.کودکی لیوای

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

لیوای اگرچه در دنیای زیرزمین و در پست ترین طبقه ی اجتماعی جهان ” اتک آن تایتان” زندگی می کند اما با وجود سن کمش در آن جا هم شخصیت یک کاپیتان را دارد، او تنها برای خودش مبارزه نمی کند بلکه برای نجات دادن نزدیکانش از مرگ و بیماری دست به کارهای خطرناکی می زند که یکی از آن کارها پذیرفتن ماموریت کشتن اروین است. حتی در نقشه ای که می کشد تظاهر به شکست می کند، کاری که از شخصیت کماکان بی نقص او بعید است.

کودکی لیوای سراسر طردشدگی و درد است و از آن جایی که در زیرزمین زندگی میکرده دچار وسواس نظافت شده. با این حال او یک بار عزیزترین دوستانش را از دست داده و بعدتر کسی را که برایش مثل یک پدرخوانده یا شاید برادر بزرگتر بود را هم از دست می دهد، پس دیگر چه چیزی می تواند او را بلرزاند؟

  • ماموریت کشتن اروین به دست لیوای قبل از پیوستن به هنگ اکتشاف هست که میتونید داخل OAV  تماشاش کنید.

شخصیت شناسی لیوای اکرمن

۴. مبارزه های پر زرق و برق اما کوتاه

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

در وصف مبارزات لیوای هیچ چیز گویا تر از این نیست که بگوییم او با هر حرکتش مبارزه ی واقعی را معنی میکند. نمی شود هدف او بود و از تیغش جان سالم به در برد. هیچ تایتانی نیست که از او نترسد حتی ” تایتان عظیم الجثه” که با بی رحمی هر چه سر راهش باشد را خرد می کند.

راستش مبارزات لیوای آن قدر بی نقص اند که تنها یک نقص دارند و آن هم کوتاه بودنشان است؛ او هدفش را مشخص می کند، حمله می کند، با چند ضربه ی بی رحم و مصمم شمشیرش کار را تمام می کند و شما می مانید و میل بیشتر دیدن حرکات بی نقصش.

۵.هوش و ذکاوت لیوای

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

درست است که اروین مغز متفکر تمام استراتژی های جنگی ارتش بال های آزادی بود اما نقطه ی قوت لیوای در ” گرفتن بهترین تصمیم در لحظه” است. او در بین همه ی افراد ” اتک آن تایتان” قوی ترین غریزه ی بقا و جنگ را دارد. از ابتدایی ترین لحظه ی زندگی اش مجبور بوده برای غذایی که می خورد بجنگد، و فراتر از آن او به هیچ وجه خودخواه نیست و همواره برای ” دیگران” دست به فداکاری می زند.

اگر برای او اهمیت داشته باشید به هیچ وجه رهایتان نمی کند و حتا می توانید رویاهایتان را به او بسپارید چون برای لیوای هیچ چیز به اندازه ی ” ارتباطاتش با کسانی که برایش مهم اند” اهمیت ندارد.

همین غریزه ی تربیت شده اش برای بقا و میلش به نجات دیگران است که باعث می شود او بعد از دیدن مرگ عزیزانش با اروین همراه شود. نکته ی جالب این است که او و ارن هر دو هدفشان کشتن تایتان هاست اما او بر خلاف ارن این کار را با قصد ” انتقام” انجام نمی دهد بلکه قصد او ” محافظت از کسانی است کخ برایش مهم اند”.

اگرچه نمی توان همه ی این ها را تنها به غریزه ی او ربط داد و از هوش بالایش چشم پوشید. زمانی که در مخمصه ی تله ی ” کنی” اسیر می شود و مرگش تقریبن قطعی به نظر می رسد با گرفتن تصمیمی آنی خود را از مهلکه نجات می دهد. به جز زمانی که عزیزترین دوستانش را مرده میبیندو یا زمانی که بحث نظافت باشد تقریبن هرگز نمیبینید که او احساس خاصی از خودش بروز دهد ولی ان به این معنی نیست که لیوای بی احساس است، در واقع به گفته ی ایسایاما او احساساترین کاراکتر است. با این حال باید بدانیم لیوای کاپیتانی نیست که به سادگی به کسی امتیاز بدهد،

او هرگز خودش را نمی بازد و خیلی خوب می تواند هیجانات لحظه ای خود را کنترل کند و برای همین هم هست که وقتی ” تایتان عظیم الجثه” او را در بین جمعی از افراد جوخه ی خودش که به تایتان تبدیل شده اند تنها می گذارد و با اطمینانی آزاردهنده او را مرده تصور می کند، ” لیوای” در سخت ترین موقعیت ممکن برای یک کاپیتان قرار میگیرد و به رغم دلخراش بودن تصمیمش همان طور که باید عمل کند دست به عمل می زند، حتا در کمال قدرت ظاهر می شود و با جمله هایش زخم هایی کشنده تر از ضربه ی شمشیرش به ” تایتان عظیم الجثه” وارد می کند.

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

۶. دایی و خواهر زاده

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

شاید این طور به نظر نرسد اما ” کنی” واقعن به لیوای اهمیت می داد، اگرچه او مسخ قدرت است و در ابتدا این موضوع را متوجه نمی شود. همان طور که کنی در لحظات پایانی عمرش گفت خود او نیز مست چیزی بود همان طور که هر کسی در این جهان با چیزی مست است.

لیوای داوطلب شد که به دنبال کنی برود نه برای این که او را بکشد، برای اینکه می خواست از طریق او خودش را بیشتر بشناسد. شاید این میل لیوای یکی از معصومانه ترین امیال جهان باشد؛ میل به پیدا کردن خانواده ای حقیقی و خانه ای که واقعن به شما تعلق داشته باشد.

۷. آیا لیوای می توانست به جای هانجی فرمانده شود؟

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا اروین به رغم اعتمادی که به لیوای داشت او را جانشین خود در ارتش نکرد؛ پاسخش خیلی واضح است، اروین به لیوای علاقه ی خاصی داشت و این را در اولین ملاقاتشان میشد فهمید. شاید اروین هم لیوای را عضوی از خانواده ای که نداشت به شمار می آورد.

به دلیل همین اهمیتی که برای لیوای قائل بود سعی کرد با این تصمیم از او در برابر قرار دادنش در تصمیم گیری های سختی که تنها یک فرمانده قادر به تحملشان است محافظت کند. البته این تصمیم ارون نتوانست از قرار گرفتن لیوای در موقعیت سخت و تلخ کشتن ناکاماها و هم رزمانش برای نجات بشریت جلوگیری کند.

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

۸.چند نکته ی جالب درباره ی حضور یا عدم حضور لیوای در مبارزات حساس

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

از استعداد ایسایاما گفتن در خلق این مانگای مشهور نیازی به دلیل ندارد؛ او مانگایی خلق کرد که می شود گفت تاثیر کمی از مانگاهای بزرگ و شاخصی هم چون ” بلیچ” و ” ناروتو” و ” وان پیس” گرفته، مانگایی که خودش الهام بخش آثار و تئوری های بسیاری خواهد بود.

اما بیایید به یک نکته ی جالب در زیرکی او بپردازیم؛ طبق گفته ی ایسایاما لیوای قوی ترین سزباز بشریت است و برای همین هم هست که او را در برخی مبارزات حساس نمی بینیم. در واقع شما می توانید مطمئن باشید هر جا که لیوای در مبارزه ای نیست قرار است آن مبارزه با شکست رو به رو بشود.

ایسایاما با این کار وجهه ی او را حفظ کرده و از طرفی چالش داستان را حفظ کرده؛ اگر لیوای باشد شکستی نیست پس اگر قرار است شکستی باشد لیوای نباید باشد.

حتا در مبارزه ی معروف ارتش اروین با ” تایتان عظیم الجثه” اگرچه ارتش شکست می خورد اما لیوای موفق می شود همان طور که لازم بوده از پیش روی تایتان عظیم الجثه جلوگیری کند و حتا چنان با شمشیرهای خود به تنش لرز می اندازد که اگر توسط تایتان های دیگر نجات داده نمی شد بی شک چهره ی جذاب و سرد لیوای آخرین چیزی میشد که دیده.

شخصیت لیوای اکرمن رو چقدر میشناسید؟

جمع بندی

این که یه شخصیت چقدر قوی باشه یا اینکه یه شخصیت چقد خوشتیب و خوشگل باشه، شاید تاثیر داشته باشه تو مجذوب کردن مخاطب نسبت به اون شخصیت خاص، ولی به نظرم ارتباط برقرار کردن تماشاگران با شخصیت ها زمانی اتفاق می افته که با اون شخصیت ها بخندن، گریه کنن، دردشون رو حس کنن و باهاشون هم ذات پنداری کنن، این اتفاق برای من تو تماشای قسمت های فرعی تنیمه اتک آن تایتان که درمورد لیوای بود برای من افتاد و تونستم با شخصیت لیوای ارتباط برقرار کنم، شما چه زمانی با لیوای ارتباط برقرار کردید؟

 

نویسنده : تارا

تنظیم و انتشار : سعید

آخرین مطالب
۴.۴/۵ - (۷ امتیاز)
author-avatar

درباره saEEd

انیمه و بعضی از شخصیت های انیمه ای منو از دنیای تاریک زندگیم به یه دنیای روشن هدایت کردن، اونا منو از یه نقطه سیاه به رنگین کمون بردن و مهمترین و اساسی ترین درس های زندگی رو یادم دادن...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *