معرفی انیمه

معرفی انیمه اسرافیل پایانی + نقد و بررسی 💚

نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی

امروز در سایت اوتاکو۲۴ اومدیم که به نقد و بررسی انیمه سراف پایانی یا اسرافیل پایانی بپردازیم، سراف پایانی جز بهترین انیمه های سریالی  به شمار میره که طرفدارای خاص خودش رو داره. بریم باهم یکم بیشتر به معرفی این انیمه بپردازیم.

انیمه ی ” سراف پایانی” آن قدر نکات مثبت دارد که نیمه کاره رها شدنش ظلمی بزرگ در حق مخاطب بوده است. شاید خیال کنید یک انیمه ی ومپایری عادی مثل همه ی کارهای خون آشامی دیگر است اما ” سراف پایانی” داستان ومپایر ها نیست بلکه داستانی متشکل از ماجرای انسان ها، خون آشام ها، فرشته های خوب، فرشته های بد و هیولاهایی دیگر است. در این اثر تنها تم داستانی در باره ی مبارزه ی خون آشام در برابر انسان نیست بلکه خون آشام در برابر خون آشام و انسان در برابر انسان است.

فهرست مطالب

۱. داستان انیمه ی سراف پایانی درمورد چیست؟

نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی
در سال ۲۰۱۲، ویروسی کشنده ۱/۱۰ مردم زمین را به کام مرگ کشاند و تنها کودکان زیر سن سیزده سال تحت تأثیر آن قرار نگرفتند. این واقعه به خون‌آشام‌ها اجازه داد تا از گوشه و کنار زمین ظهور کنند و باقی مانده نسل بشر را به بردگی بگیرند. برای مدت چهار سال، یوئیچیرو هیاکویا در کنار اعضای پرورشگاهش همانند دامی برای خون‌آشام‌ها به‌شمار می‌رفتند و تنها به واسطهٔ خونی که در رگ‌هایشان جریان داشت مجاز به زندگی بودند، اما او و یکی از دوستانش به نام میکائلا نقشه‌ای برای تغییر این وضعیت کشیدند. آن‌ها در یکی از شب‌ها، برای فرار از یتیم‌خانهٔ هیاکویا همراه با کودکان دیگر برنامه‌ریزی کردند. اما در نتیجه این فرار تمام اعضای یتیم‌خانه جانشان را از دست دادند و در نهایت میکائلا نیز خود را برای نجات یافتن یوئیچیرو فدا نمود. یوئیچیرو موفق شد به جهان خارجی فرار کند، جایی که او به ارتش شیطانی امپراتوری ژاپن برای انتقام از خون‌آشام‌ها پیوست.
ژانراکشن، دراما، خیال‌پردازی تیره‌وتار، فراطبیعی
کارگرداندایسوکه توکودو
نویسندههیروشی سکو
آهنگ‌سازآسامی تاچیبانا
هیرویوکی ساوانو
مگومی شیرائیشی
استودیوویت استودیو
شبکهای‌تی-ایکس، توکیو ام‌ایکس، ام‌بی‌اس
پخش اصلی۱۰ اکتبر ۲۰۱۵ – ۲۶ دسامبر ۲۰۱۵
قسمت‌ها۱۲

 

معرفی و نقد انیمه سراف پایانی

۲. آغازی تاریک

نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی

نخستین قسمت این انیمه آن قدری تیره هست که بتوان آن را ” شروعی سیاه ” نامید. این شروع را می توان با شروع انیمه ی ” ناکجا آباد موعود” مشابه دانست؛ در هر دو بچه های یک یتیم خانه هدف قرار گرفته اند و ما شاهد از هم گسیختن احساسات معصومانه و کودکانه ی بشری هستیم. آن چه شاهدش هستیم شکل گیری روابطی است که فراتر از پیوند خونی و به انتخاب خود افراد شکل گرفته است و به همین خاطرهم هست که ارزش احساسات در این جهان بیش از هر زمانی است و بعد شاهد از دست رفتن همین پیوند ها و جان های عزیزی هستیم که می توانند یک ایدئولوژی را در کاراکتر قهرمان شکل بدهند.

یکی از تاریک ترین جمله های تاریخ بشری در اولین لحظات قسمت اول این سریال از طریق بلندگو پخش می شود: (( انقراض نژاد بشر توسط ویروسی که فقط بچه­های زیر سیزده سال ازش در امانن ))، اما جمله ها آن قدر عادی و خونسردانه گفته می شوند که بلافاصله شما را وارد جهان داستانی خود می کنند.

چیزی که این انیمه را جذاب تر می کند این است می فهمید حتا این جمله های وحشتناک هم فریب هایی هستند که توسط وحشتی عظیم تر ایجاد شده اند.

۳.معصومیت از دست رفته

نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی

بیایید قبول کنیم وجود شخصیتی خون سرد که با نگاه بی حالتش وقار خودش را حفظ می کند یکی از اصول مانگاها و انیمه های ژاپنی است اما چه چیزی این شخصیت ها را از هم متمایز می کند؟

پاسخ واضح است: گذشته ی آن ها و چیزی که به آن تبدیل شده اند.

در انیمه ی ” سراف پایانی” شخصیت محبوب ” میکا” را داریم که نخستین بار او را با چهره ای به معنای واقعی کلمه معصوم و نگاهی گرم می بینیم اما همین چهره ی گرم و صمیمی وقتی پای محافظت از تنها دوستش یعنی ” یو” در میان است با نگاهی سرد دستش را به هر خونی آلوده می کند.

” میکا ” بر خلاف اکثر کاراکترهای سرد و مغرور انیمه ها، کاراکتر مرموزی ندارد بلکه به سادگی می توان او را فریب داد فقط کافی است نقطه ضعفش را هدف بگیرید تا او بتواند به هر کار احمقانه ای دست بزند. او در ابتدا کودکی معصوم است که رویای آزادی را در سر ” یو” می اندازد و حتا جانش را برای به حقیقت پیوستن رویایی که حالا رویای یو هم شده قمار می کند. او بی هیچ درنگی خودش را در دستان خون آشام قدرتمند و نجیب زاده ای می اندازد تا بتواند از ” یو” محافظت کند و او را به سوی آزادی سوق بدهد. اگرچه همین آدم بعدها آن قدر از فریبی که یک بار خورده ترسیده که دیگر قادر به اعتماد کردن به بشریت نیست.

نقد و بررسی انیمه سراف پایانی

۴. واحد ماه شیاطین

نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی

این واحد یکی از جذاب ترین ارتش های دنیای انیمه را تشکیل می دهد، اگر بخواهم مثل این ارتش را مثال بزنم باید بگویم ارتشی معادل ” جوخه ی بال آزادی ” از انیمه ی ” اتک آن تایتان” است. ارتشی که کارش زدن به دل خطر و کشتن خون آشام هاست و کلکسیونی از چهره هایی به شدت جذاب و در عین حال انسانی را ارائه می دهد.

منظور از ” انسانی” بودن کاراکتر ها این است که ویژگی هایی از قبیل حرص، طمع، ترس، ضعف، شکست و پیروزی را دارند. رهبر این ارتش از خاندانی قدرتمند است و شمشیری قدرتمند در دستانش دارد که باعث می شود به تن سربازان ترس بیفتد. اما جالب ترین شخصیت این ارتش، ” گورن” است که به جرئت می توان گفت یکی از جذاب ترین فرمانده هایی خواهد بود که می توانید ببینید.

۵.گورن

نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی

فرمانده قدرتمندی که قدرتش در هوش و برنامه ریزی اوست، او را می توان مخلوطی از شخصیت بانمک ” گوجو سنسه” از انیمه ی ” جوجوتسو کایسن” و جدیت ” فرمانده اروین” از انیمه ی ” اتک آن تایتان” دانست. او توی جلسه ی ارتش می خوابد و حتا وقتی بیدارش می کنند بی اعتنا بلند می شود و جلسه را ترک می کند. حتا آن قدر در این بی اعتنایی پیش می رود که توی جلسه به دوستش می گوید (( بعدن برام گزارشش رو بفرست)).

 گورن به نوعی پدرخوانده ی ” یو” به شمار می آید و اولین کسی است که ” یو” بیرون دیوار ها می بیندش. با اینکه کارهای زیادی برای انجام دادن دارد اما از پرداختن به ” یو” غافل نمی شود و او را مجبور می کند برای پیوستن به ارتش ماه شیاطین دوست یا دوست دختر پیدا کند؛ او آن قدر در این رفتار بامزه ی خود جدی است که حتا در نامه ای به ” یو” می گوید در ارتش شیاطین ماه (( به باکره ای که نتونه برای خودش دوست پیدا کنه نیازی نداریم)). همین اجبار گورن است که باعث شکل گیری روابط دوستانه ی ” یو” با گروهی می شود که بعد ها به گروه اصلی و تمرکز اصلی انیمه تبدیل می شوند.

همین شخصیت با نمک و شوخ طبع در جایی که باید و لازم است، ” یو” را تنبیه می کند، جمله هایی جدی می گوید که ” یو” از آن ها در فلسفه ی رفتاری خود استفاده می کند. وقتی ” یو” خواب بد می بیند این گورن است که به اتاقش می رود و به او می گوید که تا وقتی بخوابد کنارش خواهد ماند. گورن را می توان ناجی ” یو” دانست، نه فقط به این دلیل که او را در بیرون دیوار زیر پر و بال خود گرفت بلکه به این خاطر که سعی کرد او را از بند گذشته و کابوسش نجات دهد و به او گفت (( تو گذشته چیزی نیست یو، همه چیز در آینده ست))،  اگرچه خود گورن اسیر کابوس و عشق از دست رفته اش بود.

جمع بندی

به طور کلی انیمه اسرافیل پایانی آنقدر نکات مثبت دارد که بتوان به سادگی آن را توی لیست انیمه هایی که بی شک از دیدنشان لذت میبرید جای بدهید.

همانطور که اشاره شد این مانگا و انیمه الهام بخش جهان سازی و کاراکتر سازی انیمه هایی از قبیل اتک آن تایتان، ناکجا آباد موعود بوده که موقع تماشایش تنها نگرانی تان این خواهد بود که آیا دنباله ای برای این انیمه ی لذت بخش ساخته خواهد شد یا خیر؟

 

نویسنده : تارا

تنظیم و انتشار : سعید

آخرین مطالب
۵/۵ - (۲ امتیاز)
author-avatar

درباره saEEd

انیمه و بعضی از شخصیت های انیمه ای منو از دنیای تاریک زندگیم به یه دنیای روشن هدایت کردن، اونا منو از یه نقطه سیاه به رنگین کمون بردن و مهمترین و اساسی ترین درس های زندگی رو یادم دادن...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *